Karkonosze serwis turystyczno informacyjny, Jagniątków


Jagniątków


Jagniątków - dawna wieś, w znacznej części przekształcona w letnisko z pensjonatową zabudową, malowniczo położona na Pogórzu Karkonoskim, na stokach Grzybowca, Szerzawy i Żarka, otaczających kotlinę u zbiegu Wrzosówki, Sopotu i Brocza. Od 1998 roku jest dzielnicą Jeleniej Góry.
Wieś założyli ok. 1650 roku, tuż po wojnie 30-letniej czescy protestanci, którzy uchodząc przed prześladowaniami w rodzinnym kraju, schronili się po śląskiej stronie Karkonoszy. Nazwa miejscowości wywodzi się od imienia ks. Barbary Agnieszki. Powojenną, spolszczoną nazwę Agnieszków zastąpiono w 1946 roku Jagniątkowem. Dawni mieszkańcy trudnili się pracą w lesie, wypasem owiec, pracą na roli i chałupniczym tkactwem. W końcu XIX wieku powstała szlifiernia szkła. Szybko też odkryto krajobrazowe i klimatyczne walory Jahniątkowa. Od połowy XIX wieku zaczęło rozwijać się letnisko. Szczególną popularnością cieszyły się wycieczki do Śnieżnych Kotłów i Czarnego Kotła. Zimą organizowano kuligi, a także zjazdy saniami sześcio kilometrową trasą od Petrovki. Z Jagniątkowem związane jest życie i twórczość Gerharta Hauptmanna, wielkiego niemieckiego dramaturga, liryka i powieściopisarza laureata literackiej Nagrody Nobla w 1912 roku.
Urodzony w 1862 roku w Szczawnie – Zdroju, w 1902 roku osiadł w Jagniątkowie w zbudowanej w 1901 roku willi „Wiesenstein”. Pisarz zmarł w Jagniątkowie w 1946 roku i został, zgodnie z jego wolą, pochowany w Kloster na bałtyckiej wyspie Hiddensee. W willi, o charakterystycznej dla secesji zamkowo – pałacowej architekturze, mieści się obecnie Muzeum Miejskie – Dom Gerharta Hauptmanna.

Galeria zdjęć

Noclegi

Noclegi w Jagniątkowie - Domy do wynajecia

Mapa

Apartament

Apartament Pele

Szklarska Poręba


Copyright (c) InterPele  www.e-karkonosze.info 


statystyka