Karkonosze serwis turystyczno informacyjny, Jelenia Góra


Jelenia Góra


Jelenia Góra położona jest w centrum Kotliny Jeleniogórskiej. Ze wszystkich stron otaczają ją pasma gór: od południa Karkonosze, od wschodu Rudawy Janowickie, od zachodu Pogórze Izerskie i od północy Góry Kaczawskie.
Miasto liczące dzisiaj ok. 100 tyś mieszkańców zostało założone przez Bolesława Krzywoustego 1108 roku. Następne stulecia przyniosły rozwój przemysłu. Jelenia Góra zasłynęła przede wszystkim z produkcji i eksportu płótna lnianego. Jednak gwałtowny rozwój ruchu turystycznego w Karkonoszach uczynił z Jeleniej Góry atrakcyjną bazę wypadową. Dziś jest to przede wszystkim ośrodek turystyczny oferujący wiele ciekawych propozycji wypoczynku i miłego spędzenia czasu. Wędrując ulicami Jeleniej Góry można zauważyć liczne pamiątki i zabytki przeszłych wieków. Na uwagę zasługuje zespół starego miasta z ratuszem i podziemiami okalającymi malowniczy jeleniogórski rynek. W pobliżu rynku wznosi się najstarsza budowla w mieście – kościół parafialny pod wezwaniem Św. Erazma i Pankracego.
Z pośród wielu kościołów należy zobaczyć dawny kościół ewangelicki – kościół Św. Krzyża. Wokół kościoła znajduje się unikatowy zespół barokowych i rokokowych kaplic grobowych z XVIII wieku. Godnym uwagi jest również ozdobiony secesyjną dekoracją gmach teatru im. Cypriana K. Norwida. Na szczególna uwagę turystów zasługują eksponaty Muzeum Okręgowego.
Zbiory obejmują szkło od V wieku p.n.e. do czasów współczesnych, wyroby z cyny, kowalstwo artystyczne, ceramikę śląską, meble oraz militaria. W dziale etnograficznym znajdują się: malarstwo ludowe na szkle, stylowe szafy, skrzynie i narzędzia do obróbki lnu i wełny.

Galeria zdjęć

Przydatne linki

www.jeleniagora.pl - oficjalna strona miasta
www.jeleniagora.info.pl
www.pks.jgora.pl - PKS Jelenia Góra

Mapa

Apartament

Apartament Pele

Szklarska Poręba


Copyright (c) InterPele  www.e-karkonosze.info 


statystyka