Karkonosze serwis turystyczno informacyjny, Kowary


Kowary


Kowary - miasto nad Jedlicą, na pograniczu Kotliny Jeleniogórskiej, Karkonoszy i Rudaw Janowickich.
Ośrodek przemysłowy, a także ośrodek leczenia chorób płuc. Do Kowar należą dawne wsie: Podgórze, Krzaczyna, Radociny i Wojków. Miasto znane jest głównie z fabryki dywanów, wytwórni filców technicznych, fabryki porcelany technicznej, a także z zespołu sanatoriów przeciwgruźliczych. Pełni też rolę ośrodka turystycznego. Dzieje Kowar wiążą się z górnictwem, którego początki sięgają XII w. kiedy to Karkonosze były penetrowane przez walońskich poszukiwaczy skarbów. Po raz pierwszy Kowary jako osada górnicza wymienione są w dokumencie księcia Bolka II Świdnickiego w roku 1355.
W 1513r Kowary otrzymały od Króla Czech Władysława Jagiellończyka prawa górniczego miasta.
Podstawą rozwoju do wojny 30-letniej było górnictwo rud żelaza i hutnictwo.
Z górnictwa Kowarskiego żyły także okoliczne wsie: Ściegny były siedzibą chałupniczych kowali, a kowary i Płuczki osadami drwali i węglarzy. Po upadku górnictwa w XVII w. Kowary stały się ośrodkiem produkcji i zbytu płócien lnianych.
W XVIII w. istniały tu nawet tkalnie adamaszku. W roku 1747 Kowary uzyskały prawa wolnego miasta.
W końcu XVIII i w pierwszej połowie XIX wieku były widownią częstych buntów wykorzystywanych tkaczy. Rozwój przemysłu w drugiej połowie XIX wieku i ponowne ożywienie górnictwa uratowały miasto. Przed II wojną św. oprócz rudy żelaza wydobywano też rudę uranu. Po zakończeniu wojny kopalnie przejęte został przez polską administrację.
Do 1956r urobek wywożony był do ZSRR. W jednej ze sztolni poszukiwawczych w 2000r uruchomiono trasę turystyczną o długości 1200m.

Galeria zdjęć

Przydatne linki

www.kowary.pl - oficjalna strona
http://sztolniekowary.pl - sztolnie Kowary
www.park-miniatur.com - Park Miniatur

Mapa

Apartament

Apartament Pele

Szklarska Poręba


Copyright (c) InterPele  www.e-karkonosze.info 


statystyka