Karkonosze serwis turystyczno informacyjny, Miłków


Miłków


Miłków z liczbą ponad 2100 mieszkańców, jest najludniejszą wsią gminy Podgórzyn. Zwarta łańcuchowa zabudowa ciągnie się w górę potoku Miłkówka na długości ponad 4 kilometry, na wysokości od 415 do 655 m n.p.m. Dolna i środkowa część Miłkowa leży w obrębie Obniżenia Mysłakowic, górna część znajduje się w obrębie Pogórza Karkonoszy i graniczy już z zabudowaniami Karpacza.
Wieś prawdopodobnie została założona jako osada "na surowym korzeniu" jeszcze w XIII wieku, przez niejakiego Arnolda, od którego imienia otrzymała swoją pierwotną nazwę - Arnoldi villa circa Hysberc. Pojawiła się ona pierwszy raz w spisie dóbr biskupstwa wrocławskiego z 1305 roku. Najstarszym właścicielem Miłkowa, znanym z dokumentu z 1394 roku, był Nickel von Niebelschuetz, który zbył swój majątek w 1436 roku na rzecz Lorenza von Runge. 55 lat później (1491 r.) wieś nabyli trzej bracia Reibnitz, których potomkowie władali tu do 1656 roku.
W tych dawnych wiekach Miłków rozwijał się i rosło jego znaczenie wśród miejscowości Kotliny Jelenigórskiej. Dwukrotnie podnosił się ze zniszczeń, jakie przyniosły wojny husyckie w XV wieku i wojna trzydziestoletnia w latach 1618 - 48. Mieszkańcy trudnili się hodowlą owiec, wielu było tu cenionych w regionie cyrulików (balwierzy), którzy zajmowali się między innymi goleniem, rwaniem zębów, czyszczeniem uszu i puszczaniem krwi. W połowie wieku XVII we wsi stanął młyn papierniczy i "hamernia" - kuźnica żelaza pracująca na rudzie dobywanej w pobliskich Kowarach, zapoczątkowując przemysłowe tradycje Miłkowa.

Galeria zdjęć

Noclegi

Noclegi w Miłkowie -  Pokoje gościnne  Domy do wynajęcia

Apartament

Apartament Pele

Szklarska Poręba


Copyright (c) InterPele  www.e-karkonosze.info 


statystyka