Karkonosze serwis turystyczno informacyjny, Mysłakowice


Mysłakowice


Mysłakowice - największa miejscowość doliny Łomnicy, od roku 1952 na prawach osiedla, rozrzucona nieregularnie na długości ok. 4km. Zabytki Mysłakowic pochodzą z XIX w. Pałac – pierwotnie klasycystyczny zakupiony w 1832 roku przez króla pruskiego Fryderyka Wilhelma III na letnią rezydencję królewską otrzymał swą obecną, neogotycką postać w 1844 roku.
Przebywało tu w gościnie wiele koronowanych głów Europy, między innymi car rosyjski Mikołaj I, król Niderlandów, czy król Bawarii Ludwik I. Wokół pałacu rozległy park założony w 1838 roku w modnym wówczas, angielskim stylu.
Na skraju parku kościół klasycystyczny z 1844 roku. Najcenniejszym fragmentem budowli są dwie marmurowe kolumny antyczne z Pompei podtrzymujące przedsionek. Oryginalną etnograficzną ciekawostką, reprezentującą obcy regionowi typ architektury drewnianej jest osiedle domów tyrolskich założone w I połowie XIX wieku przez religijnych emigrantów.
W austriackim Tyrolu od czasów reformacji utrzymywała się grupa protestantów. W roku 1837 dano im do wyboru przyjęcie katolicyzmu albo opuszczenie Tyrolu. Jedynie 7 osób zgodziło się zmienić wyznanie, reszta – 416 osób opuściła Tyrol i jesienią 1837 roku przybyła na Śląsk.
Tu Tyrolczycy zakupili grunty znosząc na swój tyrolski sposób 67 domów. Mysłakowice dzięki swojemu położeniu w południowo – wschodniej części Kotliny Jeleniogórskiej są doskonałym miejscem wycieczek pieszych i rowerowych, wypoczynku z dala od zatłoczonych miejscowości, za to w bliskim kontakcie z przyrodą.

Galeria zdjęć

Przydatne linki

www.myslakowice.pl - oficjalna strona

Mapa

Apartament

Apartament Pele

Szklarska Poręba


Copyright (c) InterPele  www.e-karkonosze.info 


statystyka