Karkonosze serwis turystyczno informacyjny, Ruiny pałacu w Barcinku


Ruiny pałacu w Barcinku


Pałac w Barcinku zbudował w roku 1772 hrabia von Rothkirch na miejscu wcześniejszego założenia z XVI wieku. Mówi o tym zachowana w murze okalającym założenie kamienna arkada bramy z datą 1565 roku. W trakcie przebudowy około 1890 roku, dobudowano od strony północnej wieżę. Zmieniono wtedy również wystrój wnętrz powyżej parteru, oraz elewację na modny w tym okresie eklektyzm.
Budowla została założona na planie prostokąta, sięgała wysokości trzech kondygnacji. Do roku 1945 była własnością rodziny von Wartenberg i ich spadkobierców : Kathrin Schwarz von Warburg wraz z Margarethe Elzel. Po wojnie pałac miał stanowić letnią rezydencję Prezydenta Rzeczpospolitej, lecz ostatecznie został przekazany miejscowemu PGR-owi. Nie użytkowany od lat 80 popadł w ruinę. W chwili obecnej zachowała się wieża zwieńczona zdezelowanym hełmem, ściany nośne oraz pomieszczenia parteru i piwnic.
Ruiny pałacu znajdują się na terenie dawnego folwarku, na południowym brzegu rzeki Kamienicy w zachodniej części wsi przy drodze do Starej Kamienicy. Barcinek znajduje się 11 km na zachód od Jeleniej Góry przy szosie do Zgorzelca.

Galeria zdjęć

Apartament

Apartament Pele

Szklarska Poręba


Copyright (c) InterPele  www.e-karkonosze.info 


statystyka