Karkonosze serwis turystyczno informacyjny, Podgórzyn


Podgórzyn


 Podgórzyn jest siedzibą władz gminy, która leży w "samym sercu Karkonoszy". Pod koniec 2007 roku gminę zamieszkiwało 7850 osób na obszarze 8247 hektarów. Sam Podgórzyn liczy 1733 mieszkańców (stan XII 2007). To duża wieś o zróżnicowanych funkcjach, jest tu około 50 gospodarstw rolniczych, dwa duże zakłady przemysłowe: "Metgum" - producent wyrobów gumowych i "Woskar" - producent obuwia dziecięcego i wiele mniejszych zakładów i warsztatów usługowych. Znacząca jest też funkcja turystyczna, w siedmiu obiektach noclegowych jest 154 miejsc noclegowych, jest duża restauracja z dancingiem, dwie smażalnie ryb, pięknie położone nad stawami i bary gastronomiczne.
Miejscowość leży na wysokości 350 - 480 m n.p.m. na granicy dwóch jednostek geograficznych i zwyczajowo dzieli się na Podgórzyn Dolny, położony w Obniżeniu Sobieszowa (Kotlina Jeleniogórska) i Podgórzyn Górny, znajdujący się w obrębie Pogórza Karkonoszy. Na północy rozciąga się potężny kompleks Stawów Podgórzyńskich, na południu łączy się bezpośrednio z Przesieką.
Podgórzyn ma układ wsi łańcuchowej, zabudowania ciągną się na długości około 4 kilometrów wzdłuż Podgórnej. Zwykle leniwie płynące wody, po intensywnych letnich opadach zmieniają się w żywioł czyniący ogromne zniszczenia. Katastrofalne powodzie miały miejsce w 1897 i lipcu 1997 roku. W ramach podniesienia bezpieczeństwa przeciwpowodziowego w 2001 roku w dolnym biegu Podgórnej wykonane zostały prace regulacyjne i udrażniające koryto. Wzmocniono brzeg materacami gabionowymi i murem kamienno - betonowym, skarpy wyłożono płytami, naprawiono wały, które powstały po powodzi w 1897 roku.
W grudniu 2006 roku ukończony został generalny remont mostu nad Podgórną, którym przebiega ważna dla komunikacji w Kotlinie Jeleniogórskiej droga numer 366.

Galeria zdjęć

Noclegi

Noclegi w Podgórzynie - Agroturystyka | Domy do wynajęcia

Przydatne linki

www.podgorzyn.pl - oficjalna strona

Mapa

Apartament

Apartament Pele

Szklarska Poręba


Copyright (c) InterPele  www.e-karkonosze.info 


statystyka