Karkonosze serwis turystyczno informacyjny, atrakcje, schroniska Karkonosze


Schroniska w Karkonoszach


Chatka Górzystów - położona jest na Hali Izerskiej.
Jest to jedyny budynek ocalały z istniejącej tutaj kiedyś osady Gross-Iser. Brak prądu i bieżącej wody przez wielu turystów odbierane jest pozytywnie. Noszenie wody ze studni służy rekreacji a wieczory przy kominku i świecach bywają romantyczne. Chatka czynna jest przez cały rok, posiada 40 miejsc noclegowych.


Dom Śląski – schronisko położone na przełęczy pod Śnieżką. Prawdopodobnie już w wieku XVII znajdowała się tu buda służąca za schronienie wszystkim wędrowcom udającym się na Śnieżkę. W roku 1847 powstało pierwsze schronisko, które jednak spłonęło w 1888 roku. Nowy obiekt wybudowano na początku XX w. Od 1946 roku jako jedno z pierwszych schronisk rozpoczęło obsługę turystów.


Na Hali Szrenickiej - Największe schronisko w Karkonoszach. 1787r na Granicznej Hali stanęła buda pasterska nazwana "Nową Śląską Budą". Dzięki rozwijającemu się ruchowi turystycznemu stopniowo przekształciła się w schronisko. W 1846r powstał obok budy dom letni. W 1895r - dwupiętrowy gmach z werandą. W 1939r nowe skrzydło połączone ze starą częścią napowietrznym gankiem. Częściowo przebudowane po pożarze w 1975r.

Kamieńczyk - Położone obok wodospadu Kamieńczyka największego po polskiej stronie Karkonoszy. Jest to pierwsze po II wojnie światowej nowo wybudowane schronisko w polskich górach. Posiadające 20 miejsc noclegowych i salę bufetową. Do dyspozycji turystów przy schronisku obszerny szałas "Sielanka" z bufetem.Kochanówka - pierwsze schronisko w skalistym wąwozie obok wodospadu Szklarski wybudowano w 1868r.
Niestety budynek spłonął w 1981. Nowe istniejące do dzisiaj przekazano karkonoskiej turystyce w 1897r. Od 1951 zarządzane przez PTTK. Nazwa schroniska "Kochanówka" związana jest z nazwiskiem przewodnika sudeckiego Daniela Kochana, który był pierwszym kierownikiem obiektu. www.kochanowka.wszklarskiej.net


Na Przełęczy Okraj - leży na wysokości 1046 m.n.p.m. na przełęczy pomiędzy Karkonoszami a Lasockim Grzbietem przy przejściu granicznym do Czech. Pierwsze małe, drewniane schronisko powstało na początki XIX w. Obecny obiekt składający się z domku z recepcją i bacówki wybudowano w 1975r.Na Śnieżce – schronisko położone na wys. 1603m n.p.m.,. Pierwsze nieistniejące już schronisko powstało tu w roku 1850. Jego właściciel Fryderyk Somer wydał w roku 1873 roku pierwszą na świecie widokówkę, na której był oczywiście widok Śnieżki. W roku 1974 oddano do użytku, nowy budynek schroniska w którym znajduje się również Wysokogórska Stacja Meteorologiczna IMGW.


Nad Łomniczką – schronisko położone na wysokości około 1000 m n.p.m., na lewym brzegu potoku w Dolinie Łomnicy u podnóża Śnieżki. Pierwszą budowlą, która została wzniesiona w tym miejscu na początku XIX był szałas myśliwych. W roku 1890 przebudowano szałas na gospodę, Do tej pory jest to jedyne schronisko w Karkonoszach w którym nie ma po dziś dzień elektryczności.


Odrodzenie - (1238 m n.p.m.) położone jest w pobliżu Przełęczy Karkonoskiej poniżej Małego Szyszaka w Karkonoszach. Sąsiaduje z czeskim schroniskiem Spindlerova bouda. Budynek znajduje się na trasie czerwonego szlaku, zwanego Drogą Przyjaźni Polsko-Czeskiej, prowadzącego granią Karkonoszy od Przełęczy Okraj do Hali Szrenickiej.Orle - istnieje w budynkach dawnej osady hutniczej. Huta Carstal powstała w 1754r i była jedną z najbardziej znanych na terenie Karkonoszy i Gór Izerskich. Huta przestała istnieć w 1890. Przy zabudowaniach dawnej huty w latach 30-tych XX w. postawiono dwa budynki straży granicznej. Wykorzystywane były do 1999r przez WOP. Obecnie przystosowane do celów turystycznych.


Pod Łabskim Szczytem - posadowione na krawędzi Łabskiego Kotła, na skrzyżowaniu wielu turystycznych szlaków, zachowało klimat i atmosferę prawdziwego górskiego schroniska i stanowi doskonałą bazę wypadową do zwiedzania Karkonoszy. Schronisko składa się z dwóch budynków powstałym na początku XX w.
www.labskiszczyt.pl


Strzecha Akademicka – schronisko położone na wys. 1300 m n.p.m. pomiędzy dolinami Łomnicy i Złotego Potoku. Pierwszy budynek postawiono tu w XVII w, który służył jako buda pasterska. W 1896r wzniesiono duże nowoczesne schronisko, które jednak spłonęło 10 lat później. Wówczas wybudowano istniejący do dziś budynek. Od 1957r jest to największe schronisko górskie w Karkonoszach.
www.strzecha-akademicka.com.pl

Samotnia – schronisko położone nad brzegiem Małego Stawu, na wys. 1195 m n.p.m., na dnie polodowcowego kotła. Pierwsze wzmianki o budzie strażnika pilnującego stawu, w którym żyją pstrągi pochodzi 1670 roku. Obecne schronisko pochodzi z końca XIX wieku, i wzniesiono je na miejscu kilku poprzednich..Szrenica - usytuowane jest na wierzchołku góry o tej samej nazwie (1362 m.n.p.m.), na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego, przy głównym karkonoskim szlaku turystycznym (czerwony), 300m od granicy (15' do granicznego przejścia turystycznego z Czechami). Stanowi idealną bazę wypadową i turystyczną zarówno po polskiej jak i czeskiej stronie.
www.szrenica.pl

"Szwajcarka" w Sokolich Górach na zboczach Krzyżnej Góry. Jedyne całkowicie drewniane schronisko w Sudetach. Budynek wzniesiony w 1823 roku jako domek myśliwski przez właściciela zamku w Karpnikach Wilhelma von Hohenzollerna. Funkcję schroniska zaczął pełnić w okresie międzywojennym. "Szwajcarka" - nazwa nadana przez Hohenzollerna na cześć żony pochodzącej ze Szwajcarii.


Domek Myśliwski położony jest na wysokości 1140 m n.p.m. nieopodal schroniska Samotnia. Po II wojnie światowej przez wiele lat był studenckim schroniskiem turystycznym z bufetem i miejscami noclegowymi. Obecnie jest własnością Karkonoskiego Parku Narodowego i stanowi punkt edukacji ekologicznej.

Apartament

Apartament Pele

Szklarska Poręba


Copyright (c) InterPele  www.e-karkonosze.info 


statystyka