Karkonosze serwis turystyczno informacyjny, Sciegny


Sciegny


Wieś łańcuchowa, ciągnąca się 3 km nad potokiem Skałką w połowie długości przecięta szosą Kowary - Karpacz. Sciegny istniejące już w r. 1305,przez wieki całe były siedzibą węglarzy przygotowujących kuźniom węgiel drzewny oraz kowali przerabiający chsurowiec żelazny z kowarskich kopalń i hut. W XVIII w. czynnych było kilkadziesiąt chałupniczych kuźni, których produkcja roczna jeszcze w r.1840 wynosiła prawie 100 ton.
Z rodziny węglarzy ze Ścięgien wywodził się wielki humanista śląski Wacław Koler, który ukończywszy w l.1507-13 Wszechnicę Jagiellońską działał następnie w Krakowie jako profesor filologii i sławny medyk. Z końcem XVIII w. żył tu ludowy artysta-rzeźbiarz Zygmunt Kahl, autor pierwszych plastycznych modeli Karkonoszy (jeden egzemplarz z r.1790 w muzeum jeleniogórskim), oraz twórca szkoły ludowych rzeźbiarzy.
Po 1945 r. Sciegny w dolnej części zachowały rolniczy charakter, natomiast górna stawała się wczasowiskiem, ciążącym do Karpacza. Formalnie włączono ją do miasta w 1973 r.
Od 1998 r. największą atrakcją turystyczną miejscowości stało się miasteczko westernowe-Western City z charakterystyczną zabudową i obiektami przystosowanymi do obsługi zwiedzających.

Na wsch., równolegle do miejscowości w odległości ok.0,5 km ciągnie się długie, wąskie, zalesione wzgórze, zwane Kozim Grzbietem z ciekawymi skałkami z porfiru granitowego.

Galeria zdjęć

Noclegi

Noclegi w Sciegnach - Agroturystyka

Przydatne linki

www.sciegny.pl - serwis turystyczny, noclegi, atrakcje
www.western.com.pl/ - Western City

Apartament

Apartament Pele

Szklarska Poręba


Copyright (c) InterPele  www.e-karkonosze.info 


statystyka