Karkonosze serwis turystyczno informacyjny, Sosnówka


Sosnówka


Sosnówka jest najdłuższą wsią Gminy Podgórzyn, liczy 6 kilometrów długości. Rozczłonkowana zabudowa leży na wysokości 370 - 720 m n.p.m., to największa różnica wzniesień ze wszystkich miejscowości gminy. Dlatego tradycyjnie dzieli się ją na Sosnówkę Dolną, leżącą w Kotlinie Jeleniogórskiej i Górną, wspinającą się po zboczach wzniesień Pogórza Karkonoskiego. Sosnówkę zamieszkuje 1055 osób (stan 30.XII 2008).
Sosnówka pozostaje ważną miejscowością wypoczynkową Karkonoszy, choć w latach dziewięćdziesiątych po sprzedaży obiektów wczasowych należących do zakładów pracy i Funduszu Wczasów Pracowniczych (FWP) liczba łóżek do dyspozycji turystów zmalała. Na gości czeka obecnie trochę ponad 400 miejsc noclegowych w ośrodkach wypoczynkowych i gospodarstwach agroturystycznych.

Pierwszy raz Sosnówka została wzmiankowana w 1305 roku, w rejestrze podatkowym biskupstwa wrocławskiego. Z przekazów i badań archeologicznych można wnioskować, że powstała być może pod koniec XII wieku przy najstarszym przejściu wiodącym przez Karkonosze na południe do Czech, zwanym później Śląskim Traktem. Fragment tej drogi biegnący od wylotu Pogańskiej Doliny, zboczem Grabowca do Dobrego Źródła to Babia Ścieżka lub Ścieżka Czarownic. Nazwy te są świadectwem istnienia ośrodka pogańskiego, prasłowiańskiego kultu, który sięgał czasów neolitu (w Polsce trwał ten okres do 1900 r. p.n.e.).

Po raz drugi pojawia się Sosnówka w spisie parafii diecezji wrocławskiej z 1318 roku, który potwierdza istnienie kościoła, jako pomocniczego dla parafii sobieszowskiej. W dokumencie z 1366 roku Książe świdnicko-jaworski Bolko II nadaje czynsz ze Świerzawy na utrzymanie kaplicy św. Anny. Od końca XIV wieku teren dzisiejszej Sosnówki wchodzi w skład majątku śląskich rycerzy von Schaffgotschów., panów na Chojniku od 1377 roku.

Galeria zdjęć

Przydatne linki

www.podgorzyn.pl - oficjalna strona

Mapa

Apartament

Apartament Pele

Szklarska Poręba


Copyright (c) InterPele  www.e-karkonosze.info 


statystyka