Karkonosze serwis turystyczno informacyjny, Świeradów Zdrój


Świeradów Zdrój


W niewielkiej, osłoniętej od wiatru śródgórskiej kotlinie, w miejscu gdzie Kwisa zmienia kierunek swego biegu z zachodniego na północny, prawdopodobnie jeszcze przed XVI w. powstała mała osada leśna. Z czasem, zwłaszcza po odkryciu leczniczych właściwości miejscowych wód mineralnych Świeradów stał się miejscowością uzdrowiskową.
Rozwojowi uzdrowiska i jego popularności sprzyjał łagodny górski klimat i wspaniałe lasy świerkowe. W 1795 r. wybudowano pierwszy dom zdrojowy, a po odkryciu w 1817 nowego źródła mineralnego w korycie rzeki i po przeprowadzeniu w związku z tym regulacji koryta oddano do użytku Zdrój Dolny. Obok powszechnie stosowanej wówczas kuracji pitnej zasłynął Świeradów kąpielami w wywarze z kory świerkowej i znakomitymi kąpielami borowinowymi. Znacznie rozbudowane pawilony zabiegowe i łazienki spłonęły w 1895 roku.
W 1899 odbudowano Dom Zdrojowy z 45 m wieżą zegarową, pijalnię wód przy Górnym Zdroju i zbudowano największy na Dolnym Śląsku drewniany, kryty hall spacerowy,80 m dł. Doprowadzenie linii kolejowej z Gryfowa i szosy ze Szklarskiej Poręby przyspieszyło dalszy rozwój miejscowości. Rozgłos przyniosło uzdrowisku odkrycie w 1934 wód mineralnych zawierających radon, dzięki czemu Świeradów stał się uzdrowiskiem prowadzącym kurację radonową.
Dziś uzdrowisko jest jednym z najnowocześniejszych w Polsce, z dużymi perspektywami dalszego rozwoju także jako stacja klimatyczna i ośrodek sportów zimowych.

Galeria zdjęć

wille

Przydatne linki

www.swieradowzdroj.pl - oficjalna strona
www.swieradowzdroj.info.pl - informacje, noclegi atrakcje

Apartament

Apartament Pele

Szklarska Poręba


Copyright (c) InterPele  www.e-karkonosze.info 


statystyka