Karkonosze serwis turystyczno informacyjny, Szklarska Poręba


Szklarska Poręba


Szklarska Poręba położona jest u zbiegu Karkonoszy i Gór Izerskich, u podnóża góry Szrenica, w dolinie rzeki Kamiennej. Jako jedna z niewielu sudeckich miejscowości otoczona jest niemal w całości lasami - będącymi charakterystycznym elementem górskiego regionu. Samo miasto leży na wysokości od 440 do 886 m n. p. m.
Pomimo pierwszego wrażenia, jakoby było to miejsce dość zatłoczone i licznie uczęszczane, to na stałe zamieszkuje je zaledwie ok. 8 tys. mieszkańców.
Dzięki sprzyjającemu położeniu idealnie nadaje się do rozpoczęcia górskiej przygody - także po terytorium Czech. W okolicy znajduje się kilka przejść granicznych.
Szklarska Poręba narodziła się wraz z rozwojem hutnictwa szklanego oraz ekspansywnymi poszukiwaniami kamieni szlachetnych i kruszców. Na wieść o swych bogactwach naturalnych w XIII wieku w posiadanie tych ziem wszedł zakon Joannitów z Cieplic. Już 100 lat później powstała tutaj pierwsza huta szkła. Kolejnymi inicjatorami nowych miejskich przedsięwzięć była rodzina Schaffgotschów, której majątek stanowiły terytoria położone przede wszystkim w górach i na przedgórzu. Natomiast już od początków XIX wieku miasto związało się na dobre z turystyką. Bardzo modne stały się górskie wycieczki i wypoczynek w stacjach klimatycznych.
Dzięki naturalnemu urokowi miejscowości w tym czasie, również artyści i inne znane osobistości ówczesnego świata zaczęły licznie tu napływać, aby spędzać czas w pięknej okolicy i w spokoju tworzyć - tak można powiedzieć, powstała "kolonia artystyczna", której tradycje zwykli kontynuować obecni twórcy. Szklarska Poręba uzyskała prawa miejskie dopiero w 1959 roku..

Galeria zdjęć

Noclegi

Szklarska Poręba noclegi - www.e-szklarska.com

Przydatne linki

www.e-szklarska.com/ - serwis turystyczny noclegi, atrakcje
www.szklarskaporeba.info.pl - serwis turystyczny
www.szklarskaporeba.pl - oficjalna strona miasta
www.wszklarskiej.net.pl - noclegi Szklarska Poręba

Mapa

Apartament

Apartament Pele

Szklarska Poręba


Copyright (c) InterPele  www.e-karkonosze.info 


statystyka