Karkonosze serwis turystyczno informacyjny, Zachełmie


Zachełmie


Zachełmie to mała wieś letniskowa, ukryta wśród zalesionych wzgórz Pogórza Karkonoskiego. Zabudowania, malowniczo rozproszone na słonecznych zboczach i w dolinkach górskich potoków, leżą na wysokości od 480 do 570 m n.p.m. Z wielu miejsc roztaczają się ładne widoki na Kotlinę Jeleniogórską i Główny Grzbiet Karkonoszy. Największe atuty turystyczne Zachełmia, to pełen uroku krajobraz, autentyczny spokój i bardzo gościnni mieszkańcy. Niby niewiele ale jak rzadka kompozycja walorów, tym bardziej, że ceniona nie tylko przez gości ale też przez tych "tubylców", którzy porzucili swoje hałaśliwe miasta dla ustronnie położonego Zachełmia. Obecnie we wsi mieszka 327 osób (stan: XII 2007), jest kilku rolników, większość zajmuje się obsługą turystów lub pracuje w Jeleniej Górze.
Niewielkie Zachełmie ma zróżnicowaną ofertę bazy noclegowej: jeden hotel trzygwiazdkowy, ośrodek wypoczynkowy i gospodarstwa agroturystyczne, w sumie ponad 120 miejsc.
Przy Hotelu Chojnik (dawniej Amanda) znajdują się: dwa korty tenisowe, boisko do piłki plażowej, zimą działają dwa wyciągi narciarskie o długości około 200 metrów każdy. Ciekawostką dla turystów – ekstremalistów jest możliwość uprawiania bulderingu na granitowych skałkach rozrzuconych na zboczach Przesieckiej Góry, informacji można zasięgnąć u właściciela gospodarstwa agroturystycznego „Wiśniowy Sad”. Z Zachełmia najłatwiej jest dojść do ruin zamku Chojnik (627 m n.p.m.), które można osiągnąć po półgodzinnym spacerku, pokonując tylko około 70 metrów różnicy wzniesień (z parkingu w Sobieszowie jest do pokonania 270 metrów).

Galeria zdjęć


Apartament

Apartament Pele

Szklarska Poręba


Copyright (c) InterPele  www.e-karkonosze.info 


statystyka